Jsem Maria a tyhle webové stránky jsou celé o mně.
O tom, co dělám, co podporuju a co se mi líbí.

Chcu to vědět

🇨🇿 🇺🇸

BIRD Internet Routing Daemon

Převážnou část provozu na světovém internetu řídí nenápadný program vyvíjený v Česku. BIRD umožňuje internetovým uzlům domlouvat se na vhodných cestách, kudy se mají posílat data. Přispívám především výkonovou optimalizací.

Programování

Na spoustu věcí si píšu jednorázové miniprogramy, některé z nich mi připadaly dostatečně dobré na zveřejnění na mém Githubu. Nejefektivnější jsem v C, nejšílenější bastly píšu v Perlu.

Programátorský tábor

Podílím se na organizaci Programátorského tábora. Obvykle mě naleznete v kuchyni.

Hardware, elektronika, IoT

Na spoustu věcí se dá použít zařízení z obchodu. Někdy však preferuji sestavit si hardware na míru. Kromě toho, že je pak zařízení optimalizované na moje potřeby, tak se také ledacos naučím. Zabývám se tak například automatickou regulací vytápění vlastního domu, řízením modelové železnice nebo stavbou stabilního proudového zdroje.

Archeologie infrastruktury

Člověk už od starověku mění krajinu podle svých potřeb. Speciální postavení má infrastruktura, typicky veřejné (často liniové) stavby používané k dopravě lidí, materiálu i energie. Při rekonstrukcích a stavbách přeložek občas v krajině zůstávají zapomenuté zbytky železničních tratí, silnic i dalších objektů. Ve volném čase vyhledávám a navštěvuji místa s bohatou infrastukturní historií, kde lze zkoumat postupný vývoj infrastruktury v čase.

Blog

Ojediněle napíšu nějaký názorový článek, typicky s politickým přesahem. Můj blog zachycuje i vývoj mých názorů v čase, je tedy třeba číst publikované texty v kontextu doby. Některé texty již nevyjadřují můj současný názor, jsou však stále cenné pro uchování povědomí o tom, jak lze přemýšlet o problému, z nějž vidím v danou chvíli jen část.

Co mi udělá radost

Čas od času se mě někdo zeptá, co by mi udělalo radost. Není to ovšem obvykle ve chvíli, kdy by se nad tím dalo rozumně přemýšlet. Řadu věcí už mám, na spoustu služeb mám těžko popsatelné požadavky a v neposlední řadě si něco také nemůžu dovolit ze zdravotních důvodů. Pro pohodlí mé i mého okolí, které by si přálo mi udělat radost, tak zveřejňuji přehled splnitelných přání. Děkuju, že na mě myslíte.

Chcete mi napsat nebo zavolat?

Můžete mi napsat na adresu mq@jmq.cz. Preferuju písemnou komunikaci, kterou můžu vyřídit v době, kdy je to pro mě efektivní. I kdybyste měli moje telefonní číslo, prosím nevolejte mi.

Také používám nějaká sociální média a komunikátory, takže mě můžete kontaktovat přes ně a dokonce mi i poslat hlasovou zprávu, pokud preferujete tenhle způsob komunikace. Každopádně ani touto cestou mi prosím nevolejte.